
Hello Kitty 3096
Limited Edition!
Akko x Hello Kitty wired mechanical gaming keyboards come with a variety of TTC switch options with enhanced switch stability and better type feelings.
96% layout comes with the numberpad (helpful in many applications) but still minimize the desk usage.

| Switch | TTC Gold Red/TTC Bluish White |
| Interface | USB Type C |
| Macro | Akko Macro V1.0 |
| N-Key Rollover | Supported |
| Disable Winlock | Supported |
| Backlit | No backlit/Support Led Mod by users with preserved LED slots |
| Hot-Swappable | N/A |
| Model | 3096 |
| Dimensions | 380*132*42mm |
| Weight | Approximately 0.94KG |
| Material | PBT Material |
| Profile | OEM |
| Printing Technology | Dye-Sublimation |
| Side-Printed | N/A |


Original: $109.00
-65%$109.00
$38.15More Images







Hello Kitty 3096
Limited Edition!
Akko x Hello Kitty wired mechanical gaming keyboards come with a variety of TTC switch options with enhanced switch stability and better type feelings.
96% layout comes with the numberpad (helpful in many applications) but still minimize the desk usage.

| Switch | TTC Gold Red/TTC Bluish White |
| Interface | USB Type C |
| Macro | Akko Macro V1.0 |
| N-Key Rollover | Supported |
| Disable Winlock | Supported |
| Backlit | No backlit/Support Led Mod by users with preserved LED slots |
| Hot-Swappable | N/A |
| Model | 3096 |
| Dimensions | 380*132*42mm |
| Weight | Approximately 0.94KG |
| Material | PBT Material |
| Profile | OEM |
| Printing Technology | Dye-Sublimation |
| Side-Printed | N/A |


Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Limited Edition!
Akko x Hello Kitty wired mechanical gaming keyboards come with a variety of TTC switch options with enhanced switch stability and better type feelings.
96% layout comes with the numberpad (helpful in many applications) but still minimize the desk usage.

| Switch | TTC Gold Red/TTC Bluish White |
| Interface | USB Type C |
| Macro | Akko Macro V1.0 |
| N-Key Rollover | Supported |
| Disable Winlock | Supported |
| Backlit | No backlit/Support Led Mod by users with preserved LED slots |
| Hot-Swappable | N/A |
| Model | 3096 |
| Dimensions | 380*132*42mm |
| Weight | Approximately 0.94KG |
| Material | PBT Material |
| Profile | OEM |
| Printing Technology | Dye-Sublimation |
| Side-Printed | N/A |


























